Jméno:  
Heslo:  
Registrace 

mikroforum.cz, redakční systém

Menu
Kontakt

Aloe vera
Aloe vera

Aloe pravá


Aloe pravá (Aloe vera, syn. Aloe barbadensis) je jednoděložná, vytrvalá, stálezelená, sukulentní bylina s přízemní růžicí dlouhých dužnatých a na okraji řídce ostnitých listů. Původ aloe pravé není s jistotou znám, v současné době je pěstována nebo roste zplanělá v klimaticky příhodných oblastech téměř celého světa.

Aloe pravá je využívána již po tisíce let jako léčivá rostlina a její používání se rozšířilo po celém světě. Je oblíbenou bylinou v domácím léčitelství a součástí mnohých kosmetických přípravků. Aloe poskytuje dva různé produkty s odlišným působením a využitím, známé jako gel a latex. Gel z aloe se zevně aplikuje zvláště na spáleniny, drobnější poranění a odřeniny, latex působí při podání vnitřně mj. jako razantní projímadlo. Mezi hlavní účinné látky obsažené v aloe pravé náleží polysacharid acemanan a v latexu glykosid barbaloin. Aloe pravá pěstuje i jako pokojová rostlina.

V jádrové části listů je přítomen tzv. gel, čistý obsahuje asi 99 % vody a 0,3 % různorodých sacharidů. Gel je poměrně kyselý, pH bylo stanoveno na 4,4 až 4,7. Barbaloin v něm není zastoupen. Mezi hlavní složky směsi sacharidů náležejí pektiny, hemicelulózy, glukomanany, acemanany a deriváty manózy. Nejhojněji zastoupeným cukrem je manóza-6-fosfát. Z dalších látek jsou přítomny aminokyseliny, lipidy, steroly (lupeol, kampesterol a ß-sitosterol), třísloviny a enzymy. V sušině gelu jsou proteiny zastoupeny 8,9 %, tuky 5,1 %, minerální látky 23,6 %, rozpustné cukry 27,8 % a polysacharidy 35 %. Tyto polysacharidy, označované jako glukomanany nebo polymanany, jsou tvořeny z několika až několika tisíc jednotek manózy a v menší míře i glukózy, složených do převážně lineárních řetězců. Hlavní polysacharid je acemanan.

Zastoupení obsahových látek (např. poměr různých polysacharidů) v gelu z aloe není konstantní a různí se v závislosti na druhu či varietě rostliny, klimatu a růstových podmínkách. U latexu bylo zjištěno, že obsahuje větší koncentraci účinných látek v mladých rostlinách, v horní části listové růžice, v koncové třetině a na svrchní straně listu.

Z aloe pravé se získávají 2 odlišné primární produkty, zásadně se lišící ve složení účinných látek i v použití: latex (někdy též označovaný jako šťáva z aloe) a gel. Latex se většinou suší a prodává v podobě tmavé pryskyřičné látky. Má především projímavé účinky. Naproti tomu gel z aloe je bezbarvý a používá se většinou čerstvý nebo se různým způsobem konzervuje.

Při domácí přípravě a užívání prostředků z aloe je třeba použít skutečně druh aloe pravá, neboť některé příbuzné druhy jsou jedovaté. K získání gelu k vnější aplikaci se též používá druh aloe stromovitá (Aloe arborescens), který se často pěstuje jako pokojová rostlina. Účinek je obdobný jako u aloe pravé.

Latex z aloe
Latex z aloe pravé je pryskyřičnatá žlutá tekutina, obsažená ve specializovaných kanálcích (mléčnicích) na rozhraní zelené podpokožkové vrstvy listu a vnitřní bezbarvé dužniny. Tato tekutina přirozeně z listu vytéká při jeho příčném překrojení. Zachycený latex je při zpracování posléze sušen, a to buď za studena, nebo za zvýšené teploty. Sušený latex z aloe pravé je obvykle neprůhledná, tmavě čokoládově hnědá, beztvará, pryskyřičnatá hmota s matně voskovým leskem. Má charakteristický a spíše nepříjemný pach, nakyslou a silně hořkou a nelibou chuť. Nejčastěji je obchodován pod názvem Barbados aloe nebo Curacao aloe. Podobný produkt se získává i z jiných druhů aloe, zejména z aloe kapské (Aloe ferox) a jejích kříženců, a obchoduje se pod názvem Cape aloe.

Gel z aloe
Čerstvý gel z aloe pravé je bezbarvá, slizovitá, rosolovitá substance. K jeho výrobě se používají listy aloe pravé, ze kterých se po umytí ve slabě chlorované vodě opatrně odstraní vnější vrstvy tak, aby nedošlo k porušení zelených pletiv. Gel je obsažen v bezbarvé vnitřní parenchymatické tkáni listu. Je bez vůně, nahořklé chuti. Účinné látky i za pokojové teploty na vzduchu rychle degradují a proto se k užívání či aplikaci doporučuje čerstvý gel. Ke stabilizaci gelu je používána pasterizace při teplotě 75–80 °C po dobu 3 minut. Při použití vyšší teploty hrozí rozpad účinných látek. Gel je pro zachování účinnosti též sušen, a to buď vakuovým vymrazením (lyofilizací) nebo sprejovým sušením, jsou k němu přidávány antioxidanty a ochranné látky nebo sulfatované polysacharidy z mořských řas.

Šťáva z listu
Pro komerční využití je v některých případech lisována šťáva z celých listů aloe pravé. Výsledný produkt obsahuje látky z gelu i latexu a pro další použití jako potravního doplňku je nezbytné jej zbavit aloinu a ostatních účinných látek na bázi antrachinonů. Při čištění je používána filtrace přes dřevěné uhlí. Výsledný produkt je označován jako odbarvená (dekolorizovaná) šťáva z listů aloe a je z hlediska bezpečnosti pro vnitřní užívání považován za nezávadný.

Aloe vera je součástí nepřeberného počtu různých kosmetických přípravků a zdravotních doplňků, jako jsou hydratační krémy, krémy na ruce a obličej, pleťová mléka, mýdla ... Kosmetický průmysl proklamuje omlazující, zvlhčující a léčivé účinky těchto přípravků na pleť, výsledky medicínského výzkumu však proklamovaný účinek nepotvrzují.

Hojení ran a popálenin
Extrakt z gelu z aloe pravé má z hlediska léčení popálenin komplexní účinek, podporující rychlejší hojení. Při jeho aplikaci se vytváří na povrchu rány zvlhčující film, působí protizánětlivě, podporuje růst fibroblastů a obnovu i zesíťování kolagenu a zvyšuje pevnost tkáně, dále urychluje granulaci nové pokožky, zlepšuje přísun kyslíku a živin do tkáně a dochází k rychlejší obnově cévního zásobení. Celkově se rána rychleji uzavírá, je čistší a se zdravou granulující pokožkou.

Protirakovinný potenciál
Aloe-emodin, látka obsažená v malém množství v listech aloe pravé, byl zkoumán jako látka s potenciálně protirakovinným působením. Bylo zjištěno, že tato látka působí cytotoxicky proti některým typům nádorů včetně leukemických, zatímco normální buňky nepoškozuje. Dalšími látkami zkoumanými v souvislosti s protirakovinným působením jsou lektiny. Bylo zjištěno, že lektinová frakce z čerstvé aloe podporuje růst normálních buněk, zatímco nádorových ne.


Aktualizováno:   13.02.2016 - 09:10:53