Jméno:  
Heslo:  
Registrace 

mikroforum.cz, redakční systém

Menu
Kontakt

Koenzym Q10
Koenzym Q10

Koenzym Q10


Koenzym Q10 je látka, která se velmi podobá vitamínům – zvláště vitamínu K a E. Je přirozenou součástí našeho těla a nachází se v našich buňkách, zvláště v těch aktivních a namáhaných, jako jsou buňky srdečního svalu, jaterní a mozkové buňky, vyjma červených krvinek a buněk v čočce. Koenzym Q10 je nezbytný pro správný průběh biologických a biochemických procesů v našem těle – hlavně regulace energie. Nejvíce Q10 tedy obsahují srdce, plíce, játra, tedy orgány s největšími požadavky na energii.

Koenzym Q10 se stále častěji uplatňuje i v léčebné kosmetice a to pro svůj spolehlivý účinek - silný omlazovací účinek na stárnoucí pleť, u které udržuje žádoucí vodní režim. Pleť je současně lépe prokrvena, a tím se doba mladistvého vzhledu déle udrží. Při této příležitosti nutno připomenout, že každá pleť začíná stárnout po dvacátém roce věku a pro její udržení většina jedinců o ni musí dobře pečovat.

Od dvaceti let dochází postupnému ubývání koenzymu Q10, po čtyřicítce se jeho množství asi poloviční. Buňky mají větší sklon k poškození a špatně využívají energii pro svoji činnost. To se projevuje celkovým oslabením organismu, ztrátou vitality, větší únavou, snižuje se výkonnost organismu, pracovní aktivita i schopnost regenerace.

K výraznému snížení koenzymu Q10 v organismu dochází u vegetariánů a lidí, kteří velmi často drží nejrůznější diety. Aplikuje se pro potravinové doplňky i pro kosmeticku. Dávkování: 30-60mg potravinové doplňky (doporučená denní dávka = 60mg) a 1-5 promile do hydratačních krémů.

Organismus koenzym Q10 získává z vlastní tvorby a také z potravy. Z potravy se vstřebává stejně jako vitamíny rozpustné v tucích (A, E, D, K) – prostřednictvím tuků. Zdrojem koenzymu Q10 jsou: makrely, sardinky, maso (především hovězí), vnitřnosti (játra, srdce, ledviny), olivový, sezamový, řepkový a sojový olej, burské oříšky, brokolice, špenát, luštěniny, vejce. Doplňovat koenzym Q 10 můžete také prostřednictvím potravinových doplňků. Doporučená denní dávka koenzymu Q10 je 30 mg.

• Q10 se podílí na energetickém metabolizmu a u přípravku s Q10 bylo prokázáno, že zvyšuje energetický výkon.
• Q10 by mohl být nejdůležitějším v tucích rozpustným antioxidantem vyskytujícím se v buněčných stěnách a krevních lipoproteinech.
• Vlastní tvorba Q10 v těle s přibývajícím věkem (po 20. roce věku) klesá.
• Vlastní tvorba Q10 v těle je do určité míry spojena s tvorbou cholesterolu. Užívání Q10 se může aplikovat v kombinaci s podáváním určitých druhů léků na snižování cholesterolu.

• Koenzym Q10 chrání buňky před poškozením toxickými volnými radikály a jejich předčasným stárnutím.
• zvyšuje působení antioxidačních vitamínů C a E
• zabraňuje únavě
• stimuluje imunitní systém
• má protistresové účinky


Aktualizováno:   13.02.2016 - 09:11:16