Jméno:  
Heslo:  
Registrace 

mikroforum.cz, redakční systém

Menu
Kontakt

Kyselina hyaluronová
Kyselina hyaluronová

Kyselina hyaluronová


Kyselina hyaluronová spolu s dalšími glykosaminoglykány a kolagenem tvoří důležitou složku mechanismu znovuobnovení poškozené pokožky. Napřiklad u kožních popálenin a podobných poškozeních pokožky bylo pozorováno urychlení vyhojení. Celková doba hojení se zkrátila až o 50%.

Proces regenerace pokožky je složitý a několikastupňový. Při jeho studii za použití kyseliny hyaluronové se podařilo odkrýt novější poznatky, které doplňují celkový obraz významu kyseliny hyaluronové pro naše tělo.

Tkáňová kyselina hyaluronová, spolu s dalšími glykosaminoglykány a kolagenem, tvoří významnou složku mechanismu nezbytného pro schopnost rekonstrukce pokožky. Např. během prvních několika dnů po vzniku poškození pokožky je kyselina hyaluronová převládající obsaženou látkou. O kyselině hyaluronové se usuzuje, že má jak regulační, tak i strukturální funkci, i když navzdory intenzivnímu výzkumu, její přesná úloha na buněčné úrovni není dosud zcela jasná. Kyselina hyaluronová transportuje bílkoviny, jako např. peptidový růstový faktor, který má zřejmě klíčovou úlohu při rekonstrukci pokožky. Podobně některá data ukazují, že ukládání kyseliny hyaluronové z fibroblastů je alespoň zčásti příčinou bezjizvového zhojení. Experimentálně bylo prokázáno značné zrychlení hojícího procesu.


Aktualizováno:   13.02.2016 - 09:12:03